Telefon: 0 (212) 886 24 32

Gündemler

YKS’DEKİ TESTLER VE SORU SAYILARI

TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT)40 Türkçe
20 Sosyal: 5 Tarih 5 Coğrafya 5 Felsefe 5 Din Kültürü
40 Matematik
20 Fen: 7 Fizik 7 Kimya 6 Biyoloji


ALAN YETERLİLİK TESTLERİ (AYT)40 Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1: 24 Türk Dili ve Edebiyatı 10 Tarih-1 6 Coğrafya-1
40 Sosyal Bilimler-2: 11 Tarih-2 11 Coğrafya 2 12 Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık) 6 Din Kültürü
40 Matematik
40 Fen Bilimleri: 14 Fizik 13 Kimya 13 Biyoloji
Yabancı Dil Testi (YDT) 80

Türkiye’nin En İyi 15 Üniversitesi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı, Türkiye’nin en iyi üniversitesi sıralamasını açıkladı. Sıralamada makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, doktora mezun sayısı, atıf sayısı olmak üzere belli başlı kriterler esas alındı.

Toplam 166 üniversitenin incelendiği listede ilk 15’e giren üniversiteler puanlarına göre şöyle sıralandı…
Verimli Ders Çalışma TeknikleriBaşarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Ultra başarılı insanlar kendilerini kişisel amaçlarına ulaşarak tatmin ederler. Bir milyondan fazla insanla yürütülen bir araştırmada başarılı insanların birçok yönden birbirilerine benzediği ve çok fazla ortak yanlara sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Özellikle, başarılı insanlar; sakin ve üretken kalmak için duygularını yönetme özelliğine sahiptir.

Başarılı insanlar objektiftir ve gerçekçi hedefleri vardır. Ne aradıklarını ve ne için savaştıklarını bilirler. Ulaşamayacakları ya da kendilerine bir şey katmayacak hedeflerin peşinde koşmazlar. Eğer kişiliğinize ve yeteneklerinize uygun hedefler belirleyip, bu doğrultuda planlı bir şekilde ilerlerseniz, siz de başarının kapılarını aralayabilirsiniz. Gelişme kaydettikçe, çok uzak görünen hedeflerin bile yaklaştığını göreceksiniz.

Başarı, yaşam içerisinde aldığınız kararlara ve attığınız adımlara bağlıdır. Eğer kararınız, hayallerimizin ve hedeflerimizin peşinden gitmek ve harekete geçmek olursa, başarıya ulaşmamanız için hiçbir sebep yok.

Başarıyı getiren; bilinçsizce çok çalışmak değil, akıllıca çalışmaktır. Çünkü çok çalışmak ya da sürekli bir şeylerle meşgul olmak, daha iyi işler yapmak anlamına gelmez. Önemli olan dolu bir programa sahip olmak değil, programınızı daha verimli çalışabileceğiniz şekilde düzenlemektir.

Uzun vadeli ve sürdürülebilir hedefler belirlerken, duygularımızla hareket etmek, sizi yanlış yola sürükleyebilir. Duygulara dayanarak alınan kararlar, genellikle minimum oranda bilinçli düşünceyi barındırır ve farkındalıktan çok anlık hislerle şekillenir. Duygularınızın mantığınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Hayatınızı değiştirecek kararlar almadan önce, almadan önce, gerekli tüm bilgileri edinin ve sahip olduğunuz tüm olasılıkları değerlendirin.

Çoğumuz kendimizce mükemmeliyetçiyiz. Kendimiz için en iyisini ister, en yüksek hedefleri koyarız. Kendi standartlarımızın üstüne çıkmaya çalışırız. Bu mükemmel olma çabası, bizi dinlenmeden, durmadan sürekli koşmaya zorlar. Sonuca ulaşanların; mükemmeliyetçi olanlar değil, işlerini bitirebilenler olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sakin olun, tecrübeleriniz, size yavaş yavaş mükemmelliği getirecektir. Bu süreç içerisinde, kendinizi geliştirebilmek için; karar verin, uygulayın ve sonuçlardan ders alın.

Akıllı insanların harekete geçmelerini engelleyen şey çoğu zaman, karşılarına çıkan fırsatları; yeterli bilgi yetenek ya da tecrübeye sahip olmadıklarını düşünerek geri çevirmeleri. Bu davranış, kişisel başarıyı ve gelişimi engeller. Gerçek şu ki, kimse, karşısına çıkan fırsatlar için önceden hazırlıklı değildir ve iyi diyebileceğimiz fırsatlar genelde bizi duygusal ve entelektüel olarak geliştiren fırsatlardır. Kendimizi geliştirmek ve güvenli bölgemizden dışarı adım atmak için zorlarlar. Gelişim ve başarı için karşınıza hayatınız boyunca fırsatlar çıkacak. Eğer pozitif değişiklikler istiyorsanız, bu fırsatları, hazırlıksız hissetseniz de, değerlendirmelisiniz.

Hayatınızla ilgili önemli bir karar alacaksanız, vaktinizi her seçeneğin en basit ayrıntısına kadar listelemekle harcamayın. İşe yarayacağını düşündüğünüz bir şeyi seçin ve uygulamaya geçin. Eğer işe yaramazsa, bunu bir tecrübe olarak görün ve başka bir tarafa yönelin.

Hedefiniz yolunda küçük adımlar atarak başlamak her zaman daha kolaydır. Bir yerden başlamak size ivme kazandırarak, üst üste eklenerek çoğalan bir gelişim göstermenizi sağlar. Bir yerden başlayın, programlı ve karşınıza çıkabilecek problemlere karşı hazırlıklı olun. İlerleyip güçlendikçe, daha büyük engelleri aşabilir hale geleceksiniz.

Başarılı insanlar, belirli zaman aralıklarıyla gelişimlerini ölçümler. Bulundukları yeri, ulaşmak istedikleriyle karşılaştırıp, ne yöne ağırlık vermeleri ya da nerede hızlanmaları gerektiğini belirlerler.

Bardağa dolu tarafından bakmak, başarılı insanların bir diğer ortak özelliği. Çünkü büyümeyi sağlayan, pozitif olmaktır. Hayat sizi tekrar tekrar test edecektir. Başarılı olmak istiyorsanız, hayata karşı pozitif bir bakış açısı geliştirmelisiniz. Yaptığınız her yanlışın sizi aslında geliştirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Hatalar sizi önemli dersler öğretir ve hatalarınızdan ders aldığınızda, hedefinize bir adım daha yaklaşırsınız. Aslında yapabileceğiniz tek yanlış, yanlış yapma korkusuyla harekete geçmemek. Kendinizden şüphe etmeyin ve olumsuz düşüncelerin size engel olmasına izin vermeyin.

Başarılı insanlar, benzer görüşlü, hedeflerine odaklanmış ve destekleyici insanlarla işbirliği yaparlar. Sosyalleşmeyi tercih ettikleri insanlar, enerjileriyle bulundukları ortama bir şeyler katanlardır. İlerleyebilmek için, kendilerine ilham veren kişilerle zaman geçirirler. Sizin kim olduğunuzu, beraber vakit geçirdiğiniz insanlar gösterir. Yanlış insanlarla zaman geçirerek vakit kaybetmeyin.

Tüm enerjinizi hayatınızın sadece tek bir alanına yoğunlaştırırsanız, dengenizi kaybedersiniz. Motivasyon ve odaklanmak kadar, dengeli bir hayat sürmek de, başarı ve mutluluk için gerekli. Herhangi bir amacınızı bir diğerine tercih ettiğiniz bir hayat, uzun vadede stres ve sıkıntıları beraberinde getirir.

Zaman Değerlendirmesi

Ev, okul ya da dershanede test çözerken süre tutmak, sınavda süreyi etkili kullanmak için en önemli kazanımdır. Kontrolsüz bir çalışma süreci başarıdan çok başarısızlık getirir. Doğru soru çözmek ne kadar önemliyse verilen süre içinde en fazla sorunun doğru işaretlenmesi de aynı derecede önemlidir. Hızlı okumak Hızlı düşünmek Çözüme daha hızlı ulaşmak adaylar arasında fark oluşmasını sağlar. Deneme sınavlarında belirlenen strateji ve hedefler doğrultusunda sonuca ulaşmak için kararlı ve istikrarlı olmak zorunludur.

Sınav günü sadece sorulara odaklanmak, etrafta gelişen olaylara karşı kayıtsız kalmak gerekir. Gerekli olması halinde nefes egzersizleri eşliğinde sakin kalma yöntemleri öğrenilebilir. Uzun ve yavaş nefes alıp, yavaşça nefes vermek odaklanma güçlüğü yaşayanlar tarafından denenebilir.

Sınav süresini iyi kullanmak için en başarılı ders grubundan ve en kolay sorudan başlamak önerilir. Bu aday üzerinde gereken motivasyonu sağlarken sürenin de doğru ve etkili kullanılmasını sağlar.

Verilen talimatlar hakkında yeterli bilgi sahibi olmak ve soruları doğru okumak zaman kazandırır. Vurgulayıcı yerlerin altı çizilidir ve dikkat dağılmadan buralara yönelmek bilinmeyen bir konuda dahi soruyu doğru çözme şansı yaratır.

Cevapları kontrol edebilecek zamanı ayırarak hedeflenen başarı elde edilebilir. Bu aşamada cevabından emin olunmayan sorulara geri dönme şansı da oluşur.

LGS Sınavı Soru Sayıları ve Derslerin Ağırlıkları


Kaygı İle Baş Etmenin Yolları

Sınav öncesi ve sonrası fizyolojik uyarım dereceleri aynı olduğu halde, normal düzeyde kaygı yaşayan kişiler, bu uyarımı sınavda daha fazla çaba göstermeye yönelik bir ipucu olarak algılarken, kaygısı yüksek olanlar yaşadıkları endişe yüzünden, bunu olumsuz bir durum olarak görmektedirler.


Zaman kalmadı. Hiçbir şey bilmiyorum, herkes çalışmasını bitirmiştir.
Sınav soruları kolay görünüyor ama herhalde bir şey bilmediğim için bana öyle geliyor.
Sınav günü geldi ve ben çalışmış olsam da nasıl olsa her şeyi birbirine karıştıracağım.
Ben zaten bu konuları anlamıyorum.
Benden daha iyiler olduğuna göre neden sınav kağıdını ilk ben veriyorum?
Sorular bu kadar kolay olamaz. Ben yanlış anlamış olmalıyım...

Başarısız olmak ya da olmamak benim elimde. Şansım var, bunu kullanabilirim
Zamanı bir düşman gibi görüp onunla savaşa girersem hem kendimi yıpratırım, hem de enerjimi yanlış yönde harcamış olurum. Oysa önümdeki zamanı kendi yararıma kullanmak benim elimde.
Elimden geleni yaparak ilerlediğimi ve daha iyi olduğumu kendime gösterebilirim.

Bedeni kontrol etmedeki en önemli adım solunumu kontrol etmektir. Dik bir şekilde oturun. Şimdi, bir elinizi göğsünüzün üstüne, diğer elinizi de karnınızın üstüne yerleştirsin. Bu şekilde durarak derin bir nefes alın.   Göğüs kafesiniz ve omuzlarınız yukarı doğru kalkıyorsa, yanlış nefes alıyorsunuz demektir. Yeni doğmuş bir bebeği izlediğinizde onun karından nefes alıp verdiğini görebilirsiniz. Bu en doğru ve doğal nefes alma yöntemidir.

Zamanla bu doğru nefes unutulur; insan ağzıyla nefes alıp vermeye başlar, nefes alışverişlerimizde akciğerleri tam olarak kullanamaz hale geliriz ve nefesin doğal ritmi bozulur. Diyaframdan nefes almayı yeniden öğrenebiliriz. Ellerinizi göğüs kafesinizin bitimine, hemen altına yerleştirin ve burundan yavaş bir şekilde nefesinizi alıp tutun. Sadece şuna dikkat edin: nefesinizi aldığınızda karnınız şişecek, nefesinizi tuttuğunuz sürece şiş kalacak ve verirken de içeri doğru hareket edecek. Ellerinizi aynı noktada tutun ve bilinçli bir şekilde nefes alırken karnınızı dışarı doğru itin, ve verirken de karnınızı içeri çekin .

Dikkat Dağınıklığı İçin Neler Yapabiliriz ?

Yeterli ve kaliteli uyku çok önemlidir. Çok geç saatlere kadar uykusuz kalmamalısınız
Karbonhidratlı besinleri azaltın.
Suni tatlandırıcılar ve asitli içeceklerden uzak durun.
B vitamini içeren besinleri tüketmeyi arttırın. (fındık, ceviz, fasulye, bezelye, süt, yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler)
Demir eksikliğini giderin.( Kırmızı et , deniz ürünleri vs.)
Bol bol su için.
Doğru nefes almak için nefes egzersizleri yapın.
Zamanınızı olabildiğince planlamaya çalışın. Neyi nerede ne zaman yapacağınızı bilmeniz o an başka bir şey düşünmenizin önüne geçer.
Dikkat ve konsantrasyonda motivasyon önemli bir etkendir. Konsantrasyon yeteneğimizi geliştirmek istiyorsak, yaptığımız işin bizi çekmesini sağlayarak işe başlamalıyız.
Her gün aynı saatte aynı ortamda ders çalışmaya özen gösterin.
Önem derecelerine göre farklı renklerde kalemler kullanın.

© 2024 Birey Akademi

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'psr' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: