Telefon: 0 (212) 886 24 32

Gündemler

YGS Sınav Sistemi

Toplam puan içindeki ağırlığı:

40 Türkçe
40 Sosyal: 15 Tarih 12 Coğrafya 8 Felsefe 5 Din Kültürü
40 Matematik: 32 Matematik 8 Geometri
40 Fen: 14 Fizik 13 Biyoloji 13 Kimya
Adaylara toplamda 160 dakika süre verilir.

Puan türü Türkçe Sosyal Bilimler Temel Matematik Fen Bilimleri Neyi İfade Eder
YGS-1 %20 %10 %40 %30 Adayın sayısal alandaki puanı
YGS-2 %20 %10 %30 %40 Adayın sayısal alandaki puanı
YGS-3 %40 %30 %20 %10 Adayın sözel alandaki puanı
YGS-4 %30 %40 %20 %10 Adayın sözel alandaki puanı
YGS-5 %37 %20 %33 %10 Adayın eşit ağırlık alanındaki puanı
YGS-6 %33 %10 %37 %20 Adayın eşit ağırlık alanındaki puanı

LYS Sınav Sistemi

Toplam puan içindeki ağırlığı:
5 aşamadan/oturumdan oluşan bir sınavdır.

Sınav Soru Süre Soru Dağılımı Açıklama
LYS 1 80 135 dk Matematik: 50
Geometri: 30
Tek oturumda yapılmakta ve 135 dk süre verilmektedir.Adayın, TM ve MF puanın hesaplanması için gereklidir.
LYS 2 90 135 dk Fizik: 30
Kimya: 30
Biyoloji: 30
Her ders için 45 dk süre verilmektedir.Derslerin kitapçıkları ayrı ayrı verilmektedir.MF puan türü için LYS-1 ile beraber girilmelidir.
LYS 3 80 120 dk Edebiyat: 56
Coğrafya-1: 24
Edebiyat için 85, Coğrafya-1 için 35 dk süre verilmektedir.Derslerin kitapçıkları ayrı ayrı verilmektedir.TM ve TS puan türü için gereklidir.
LYS 4 90 135 dk Tarih: 44
Coğrafya-2: 14
Felsefe Grubu: 32
Tarih için 65, Coğrafya-2 için 20, Felsefe Grubu için 50 dk süre verilmektedir.Derslerin kitapçıkları ayrı ayrı verilmektedir.Sadece TS puan türü için gereklidir.
LYS 5 80 120 dk Almanca: 80
Fransızca: 80
İngilizce: 80
Adaylar hangi dilden sınava girecekse, LYS başvuru işleminde belirtmelidir.Derslerin kitapçıkları ayrı ayrı verilmektedir.Sadece DİL puan türü için gereklidir.

YGS'de Çok Soru Gelen Ve Alandışı Çözülmesi Kolay Konular


Kurtuluş Savaşı-Hazırlık Dönemi (Son 5 yılda 13 soru)
Osmanlı Kültür Medeniyeti (Bilgi ağırlıklı)
İnkılaplar (Anahtar kelimeler ile sorular rahat çözülür)
Osmanlı Dev. Duraklama Dön. (Yorum ağırlıklı, bol soru çözülmeli)
Bölgeler (Kolay ve bilgi ağırlıklı)
Ulaşım Yolları
Ekonomik Faaliyetler (Sosyal olaylarla bağlantılı)
Nüfus ve Yerleşme (Sosyal olaylarla bağlantılı)
Felsefenin Alanı (Branşın girişi bu yüzden temel bilgiler içeriyor)
Bilgi Felsefesi (Yorum ve anahtar kelimelerle kolay soru çözülüyor)
Bilim Felsefesi (Ezber ve bol soru çözümü ile kolay çalışılacak bir konu)

Fiziğin Doğası (Giriş konusu, yorum ağırlıklı)
Isı ve Sıcaklık (Son 5 yılda 9 soru)
Temel Dalga Bilgisi (Bilgi-ezber ağırlıklı)
Atom Yapısı (Son 5 yılda 7 soru)
Periyodik Tablo (Son 5 yılda 8 soru)
Bileşikler (Kimya branşında en çok çıkan soru çıkan konu son 5 yılda 12 soru)
Ekoloji (Konu uzun ancak yorum ağırlıklı, bol soru çözülerek iyi sonuç alınır)
Hücre ve Madde Geçişleri (Son 5 yılda 9 soru)

Türkiye’nin En İyi 15 Üniversitesi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı, Türkiye’nin en iyi üniversitesi sıralamasını açıkladı. Sıralamada makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, doktora mezun sayısı, atıf sayısı olmak üzere belli başlı kriterler esas alındı.

Toplam 130 üniversitenin incelendiği listede ilk 15’e giren üniversiteler puanlarına göre şöyle sıralandı…
Dünya Ekonomi Forumu’na Göre 2020 Yılında En Çok Talep Görecek 7 Yükselen Meslek

İş dünyası inanılmaz bir hızla değişirken, iş gücüne olan talep de giderek yön değiştiriyor. Dünya Ekonomi Forumu’nun yayınladığı İşlerin Geleceği konulu rapora göre demografik değişimler ve teknolojideki ilerleme sonucu 2020 yılında 5 milyon meslek yok olabilir; ve yine aynı rapora göre bu mesleklerin büyük çoğunluğu beyaz yakalı ofis çalışanlarına ve yönetici kadrolarına ait.

Yeni ve yıkıcı teknolojiler büyük bir hızla veri üretiyor olacak ve haliyle bunca veriyi anlayıp, doğru şekilde analiz etmek de karmaşıklaşacak.

Bilgisayar programcılığı, yazılım mühendisliği, veri güvenliği uzmanlığı vb meslekler artarak Talep görmeye devam edecek.

2020 yılına kadar neredeyse 2 milyon yeni iş icat edilmiş olacak ve bunlar kesinlikle Bilgisayar, matematik, mimarlık ve mühendislik ana eksenlerinde yer alacak.

Teknolojik ilerlemeler sektörlerin işleyiş biçimini sarsmaya devam ederken, endüstri kollarının müşteri ağları da genişleyecek ve haliyle daha çok nitelikli satış personeli gerekecek.

Rapora göre bu yöneticiler özellikle medya, eğlence ve bilgi teknolojileri alanlarında gerekecek.

Rapora göre 2020 yılında işverenlerin arayacağı en önemli yeteneklerden biri yaratıcılık. Rutin ve monoton işler gitgide daha çok robotlar tarafından yapılmakta. Yaratıcılık isteyen işlerde halen insan beynine ihtiyaç var.

Raporda görüşülen şirketlerin %65’i şimdiden çalışanlarının becerilerini geliştirme konusuna Yatırım yaptıklarını söylüyor. Yeni yetenekleri işe almak bir opsiyon olsa da, şirketler Mevcut çalışanlarını geliştirme yoluna daha çok gidecek. Bu nedenle, gelişim uzmanları ve İnsan kaynaklarına daha fazla iş düşecek.

Ders Çalışırken Konsantrasyon Sorunu

"Hedefsiz bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez."

"Başarı yolunda sürat isteğin şiddeti kadardır."

"Hiçbir başarı ve hiçbir başarısızlık yapılanların sonuncusu olmayacaktır."

"Başarı için plan yapmıyorsanız o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir."

"Önce ateş edip sonra nişan almaya kalkma, sürekli nişan alıp bir türlü ateş edemeyen biri de olma."

"Sessizlik fikir alabalıklarını üretmek için tatlı bir sudur."

"Bir koltukta iki karpuz taşınmaz."

"Sağlıklı kararlar sağlıklı beslenmeden geçer."

"Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur."

Başarılı İnsanların 10 Özelliği

Ultra başarılı insanlar kendilerini kişisel amaçlarına ulaşarak tatmin ederler. Bir milyondan fazla insanla yürütülen bir araştırmada başarılı insanların birçok yönden birbirilerine benzediği ve çok fazla ortak yanlara sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Özellikle, başarılı insanlar; sakin ve üretken kalmak için duygularını yönetme özelliğine sahiptir.

İşler yokuş aşağı olduğunda bilirler ki işler ne kadar iyi ya da kötü giderse gitsin her şey zamanla düzelir. Bütün yapabilecekleri kontrolde olmak ve mutlu kalmak için benimsemek ve uyum sağlamaktır.

Süper başarılı insanlar diğerlerine göre daha çok şey bilirler çünkü farkındalıklarını arttırmak için devamlı çalışırlar.

Kararlarını düşünerek, tavsiyeler alarak, araştırarak ve zamanla verirler.

Küçük zaferler ödül ve motivasyon için oldukça mühimdir. Küçük bir zaferler serisine ulaştığınızda güveninizdeki artış sizi aylarca kamçılayacaktır.

Korkunun kendilerini ele geçirmesine izin vermektense, korkularını fethederler.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki sıklıkla yalan söyleyen insanlar dürüst emsallerine göre daha çok zihinsel sağlık problemi yaşamaktadır.

Ultra başarılı insanlar başarılarında hocalarının, iş arkadaşlarının, ailelerinin ve arkadaşlarının büyük rol oynadığını bilirler. Ve kibir gibi duyguların başarılarının önüne geçmesine izin vermezler.

Başarılı kişiler hareketlidir ve bir saniye bile durmazlar. Genelde çok az sıkılırlar ve hiperaktif bile sayılabilirler.

Başarılı kişiler yeni şeyler öğrenme, yeni deneyimler kazanma konusunda çok meraklıdır. Hemen her şeyi merak ederler. Böylece başarılı olma şanslarını da arttırırlar.

Çünkü gerçek başarının sırrının sevgi ve inanç ile olduğunu bilirler.

Zaman Değerlendirmesi

Her deneme sınavında testleri sırasını değiştirerek çözmeli ve en çok verimi hangi sıralamada alıyorsak bu sıralamayı YGS için kendi tarzımız olarak belirlemeliyiz. (en fazla net sayısı, en düşük yanlış sayısı, sınavda süre kullanımı vs.)

Her test için ne kadar zaman harcadığımızı tespit ederek ölçebiliriz. Zaten baştan beri çokça soru çözen bir adayın sınavda süre sorunu yaşaması pek olası değildir. Hangi testte süreyi aştığımızı tespit ederek işimizi kolaylaştırabiliriz. İlgili testlerle soru çözmek, sınavda turlama tekniği ile soruları çözmeye çalışmak işimizi kolaylaştıracaktır.

Ortasında mı? Son kısmında mı? Bu durumu tespit ettiğimiz zaman diliminde; örneğin başlangıç kısmında ise en iyi yaptığımız testten bir miktar soru çözerek, orta ve son kısımlarında ise bu kısımlarda dinlenme araları vererek ve nefes egzersizi yaparak tedbirimizi almamız gerekmektedir.

Sınav sonrası yanlış yaptığımız ve boş bıraktığımız sorular üzerinde ayrıca çalışma yapmalıyız

Örneğin yaptığımız yanlış, konu eksikliğinden mi yoksa sınav sırasındaki yaşadığımız stresten mi kaynaklanıyor? İlki ise daha çok çalışarak ve soru çözerek, ikincisi ise bir uzmandan yardım alarak kısa zamanda tedbirimizi almalıyız. Boş bıraktığımız sorularla ilgili olarak yapabileceğimiz şey ise  konularına dönüp eksikliklerimizi tamamlamak en güzeli.

YGS Puan Türünden Alan Bölümler

Uçak Elektrik-Elektronik, Uçak Gövde-Motor, Aktüerya, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri  gibi  matematiğin ve fen bilimlerinin  ağırlıklı olduğu yüksekokul bölümleri.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Odyoloji, Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Ebelik, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kimya Öğretmenliği, Gıda Teknolojisi, Tütün Eksperliği, Balıkçılık Teknolojisi, Hayvansal Üretim

İlahiyat Fakültesi, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İslami İlimler, Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Okul Öncesi Öğretmenliği, Sosyal Hizmet, Spor Yöneticiliği, Takı Tasarımı, Çocuk Gelişimi

Uluslararası Ticaret, Yönetim Bilişim Sistemleri, Turizm İşletmeciliği, Üstün Zekalılar Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Tapu Kadastro, Sağlık Kurumları Yöneticiliği, Bankacılık, Ulaştırma ve Lojistik, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Yiyecek-İçecek İşletmeciliği, Muhasebe, Konaklama İşletmeciliği (Benzer başlıkta benzer bölümler var. Tercih kılavuzunu inceleyiniz)

Kaygı İle Baş Etmenin Yolları

Sınav öncesi ve sonrası fizyolojik uyarım dereceleri aynı olduğu halde, normal düzeyde kaygı yaşayan kişiler, bu uyarımı sınavda daha fazla çaba göstermeye yönelik bir ipucu olarak algılarken, kaygısı yüksek olanlar yaşadıkları endişe yüzünden, bunu olumsuz bir durum olarak görmektedirler.


Zaman kalmadı. Hiçbir şey bilmiyorum, herkes çalışmasını bitirmiştir.
Sınav soruları kolay görünüyor ama herhalde bir şey bilmediğim için bana öyle geliyor.
Sınav günü geldi ve ben çalışmış olsam da nasıl olsa her şeyi birbirine karıştıracağım.
Ben zaten bu konuları anlamıyorum.
Benden daha iyiler olduğuna göre neden sınav kağıdını ilk ben veriyorum?
Sorular bu kadar kolay olamaz. Ben yanlış anlamış olmalıyım...

Başarısız olmak ya da olmamak benim elimde. Şansım var, bunu kullanabilirim
Zamanı bir düşman gibi görüp onunla savaşa girersem hem kendimi yıpratırım, hem de enerjimi yanlış yönde harcamış olurum. Oysa önümdeki zamanı kendi yararıma kullanmak benim elimde.
Elimden geleni yaparak ilerlediğimi ve daha iyi olduğumu kendime gösterebilirim.

Bedeni kontrol etmedeki en önemli adım solunumu kontrol etmektir. Dik bir şekilde oturun. Şimdi, bir elinizi göğsünüzün üstüne, diğer elinizi de karnınızın üstüne yerleştirsin. Bu şekilde durarak derin bir nefes alın.   Göğüs kafesiniz ve omuzlarınız yukarı doğru kalkıyorsa, yanlış nefes alıyorsunuz demektir. Yeni doğmuş bir bebeği izlediğinizde onun karından nefes alıp verdiğini görebilirsiniz. Bu en doğru ve doğal nefes alma yöntemidir.

Zamanla bu doğru nefes unutulur; insan ağzıyla nefes alıp vermeye başlar, nefes alışverişlerimizde akciğerleri tam olarak kullanamaz hale geliriz ve nefesin doğal ritmi bozulur. Diyaframdan nefes almayı yeniden öğrenebiliriz. Ellerinizi göğüs kafesinizin bitimine, hemen altına yerleştirin ve burundan yavaş bir şekilde nefesinizi alıp tutun. Sadece şuna dikkat edin: nefesinizi aldığınızda karnınız şişecek, nefesinizi tuttuğunuz sürece şiş kalacak ve verirken de içeri doğru hareket edecek. Ellerinizi aynı noktada tutun ve bilinçli bir şekilde nefes alırken karnınızı dışarı doğru itin, ve verirken de karnınızı içeri çekin .

Dikkat Dağınıklığı İçin Neler Yapabiliriz ?

Yeterli ve kaliteli uyku çok önemlidir. Çok geç saatlere kadar uykusuz kalmamalısınız
Karbonhidratlı besinleri azaltın.
Suni tatlandırıcılar ve asitli içeceklerden uzak durun.
B vitamini içeren besinleri tüketmeyi arttırın. (fındık, ceviz, fasulye, bezelye, süt, yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler)
Demir eksikliğini giderin.( Kırmızı et , deniz ürünleri vs.)
Bol bol su için.
Doğru nefes almak için nefes egzersizleri yapın.
Zamanınızı olabildiğince planlamaya çalışın. Neyi nerede ne zaman yapacağınızı bilmeniz o an başka bir şey düşünmenizin önüne geçer.
Dikkat ve konsantrasyonda motivasyon önemli bir etkendir. Konsantrasyon yeteneğimizi geliştirmek istiyorsak, yaptığımız işin bizi çekmesini sağlayarak işe başlamalıyız.
Her gün aynı saatte aynı ortamda ders çalışmaya özen gösterin.
Önem derecelerine göre farklı renklerde kalemler kullanın.
© 2017 Birey Akademi