Telefon: 0 (212) 886 24 32

2019 LGS BAŞVURULARI

Halk arasında LGS olarak da bilinen Merkezi Sınav başvuruları MEB tarafından eOkul üzerinden gerçekleştiriliyor. 8. sınıfta okumakta olan milyonlara öğrenci ve velileri de 2019 LGS başvuru işlemleri sürecini yakından takip ediyor. Bu vasıtayla, 'LGS başvuru nasıl yapılır?' sorusu bu konuda en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor. Öğrenciler Merkezi Sınava katılım sağlayabilmek için başvurularını tamamlamak zorunda. Peki, e Okul ile LGS başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

2019 LGS BAŞVURU İŞLEMLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yayımladığ kılavuz ile beraber başvuru işlemleri hakında tüm detaylara yer verdi.

Başvuru için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde;

LGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

LGS başvuruları elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. Ancak okul müdürlüklerine bu konuda büyük görev düşüyor. LGS başvuru kılavuzunda öğrencilerin bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol etmeleri istendi. LGS başvuru kılavuzunda yer alan ifadeler şöyle;

Merkezî Sınav başvurusunda bulunacak öğrenciler, başvuru yapmadan önce elektronik ortamdaki bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettireceklerdir. Öğrenci bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlüğü sorumlu olacaktır.

E-OKUL İLE LGS BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ
 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

  1.     2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.
  2.     Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8'inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.
  3.     2018–2019 Öğretim yılında yurt dışında Bakanlığımıza bağlı okulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.
  4.     Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği" esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye'deki 8'inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak.

 

LGS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2019 LGS 1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşecek. İlgili sınava başvurular 03-14 Nisan tarihleri arasında kabul edilecek.

Sınav giriş belgeleri 22 Mayıs tarihinde yayınlanacak olurken, sonuçlar ise 24 Haziran tarihinde açıklanacak.


YORUMLAR


© 2020 Birey Akademi